Blog

Profesyonel Medikal Hizmetleri

Neden Resmed? Özel

Yazan 
Kategori Teknik Bilgi
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
03 Haz
Neden Resmed?

Neden Resmed sorusuna cevap vermeden önce uyku apne sendromu tedavisinin günümüz şartlarına taşıyan devrimin başlangıcını anlatmamız gerekmekte sanırım.

1970 yıllarında üst solunum yollarına bağlı uyku apne sendromu trakeostomi (boğaza açılan delik ile) uygulanan hastalarda ortadan kalktığı ve iyileşme görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu hastalığın tedavisi için tabi ki boğaza açılan delik sosyal ve ruhsal bir problem oluşturması kaçınılmazdı. Bu cerrahi girişim her ne kadar sorunu çözse de bu çözüme kimse sıcak bakmıyordu. Bu durum buluş çalışmaları hızlandırarak alternatif yöntemler konusunda doktorları teşvik etti.

1980 yıllarına gelindiğinde Dr. Sullivan ve arkadaşları üst solunum yollarından kaynaklanan uyku apnesinin boğazda yumuşak dokularda çökme ve küçük dili soluk yolunu kapatmaya yönelmesiyle soluk yolunda hava rezistansını arttırdığını ve bununda pozitif hava basıncıyla ortadan kaldırılabileceğini düşünmüşlerdir. Bu düşüncelerini çalışmalarla destekleyerek uyku apnesini engellemeyi başarmışlardır.

1981 yılından itibaren uyku apne sendromlu hastaların tedavisinde CPAP cihazı birinci seçenek olarak yerini almış ve günümüzde hala yerini korumaktadır.

CPAP cihazları yapıldığı günden beri aynı temel ile çalışmaktadır. Cihazların teknolojik özellikleri çok gelişmiş olsa da temel çalışma prensipleri aynıdır. Kısaltma anlamı da bu çalışma prensibini bize açıklıyor: Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı.

CPAP cihazının mucidi Avustralyalı Dr. Colin Sullivan’dır.

 

Dr. Colin Sullivan 1981’lerde icat ettiği CPAP cihazını geliştirmeyi düşünmüş ve şirketleşerek Sullivan markasını çıkarmış daha sonrada ResMed firmasını kurmuştur. ResMed‘in ilk CPAP’ları Sullivan ismini taşırken daha sonra bu ismin baş harfi alınmış ve “S” harfi ile seriler üretilmiştir. Firmanın merkezi Avusturalya olan Resmed firması dünyanın birçok yerinde üretim merkezleri kurmuş. Geliştirmiş olduğu teknolojiler ile günümüzde kendini kanıtlamış kalite, üstün teknolojisiyle Uyku ve Solunum donanımlarında dünya lideri haline gelmiştir. 

Ülkemizde yaklaşık 20 yıldan beri ResMed markasının Türkiye distribütörlüğünü Teknikel firması gerçekleştirmekte; Türkiye'ye yayılmış bölge ve yerel bayi ağı ile tüm sorunlarınızı kusursuz müşteri memnuniyeti anlayışımızla en kısa sürede yanıt vermektedir. Ürünlerimizi temin ederken servis ve diğer hizmetlerden faydalanmak için, SGK'dan kurum geri ödemesi alabilmeniz için aldığınız bayinin gerçekten teknikel (vivisoltk) bayisi olduğuna emin olunuz.

 

Okunma 64802 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 21 Eylül 2015 21:22
Uzman

Uyku konusunda eğitimini tamamlamış ve buna gönül vermiş biri.

Bu kategoriden diğerleri: « TiControl

1 yorum

  • Süleyman Emirer
    Süleyman Emirer Pazartesi, 03 Haziran 2013 04:23 Yorum Linki

    Resmed ile bir başka firma arasında kalmıştım. Vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde kararımı kesinleştirdim. Teşekkürler.

Yorum eklemek için giriş yapın
Adalet Mah. 1586/16 Sok. No: 6 Kat: 1 Daire: 1 Bayraklı / İzmir +90 232 348 82 05 defamedical @ gmail.com

Defa Medikal Tibbi Malzeme Ticaret Ve Tarımsal Ürünler Ltd. Şti

Adalet Mah. 1586/16 Sok. No: 6 Kat: 1 Daire: 1 Bayraklı / İzmir 

+90 232 348 82 05

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Haber Listesi

Enter your email to join our mailing list